10 faktów na temat snu dziecka, które rodzice powinni znać

Gdy dziecko zasypia

Noc to piękny czas, wiedzą to szczególnie ci, którzy mają dzieci. Moment gdy dziecko w końcu zasypia, to czas ulgi dla jego rodziców. W końcu dorośli mogą odpocząć i zaznać piękna ciszy, a dzieci nabrać siły i energii na kolejny dzień pełen nauki, ale również niesamowitych przygód. Czy jednak na pewno wiesz wszystko o śnie dziecka? Jest kilka bardzo ważnych faktów, które każdy rodzic powinien znać.

Ważne fakty na temat snu dziecka

Sen jest bardzo ważny, szczególnie dla dziecka. W tym czasie rośnie i rozwija się, dlatego właśnie, między innymi, niemowlęta potrzebują dużej ilości snu. Oto kilka faktów na temat snu malucha, o których powinien wiedzieć każdy rodzic:

  1. Niemowlaki nie wiedzą, że noc jest od spania – na pewno ciebie, jako zmęczonego rodzica, denerwuje to, że dziecko wybudza się w nocy płacząc. Jednak dla niemowlaków jest to całkowicie normalne. Warto przyzwyczajać malucha do określonego porządku dnia, ponieważ również wtedy ma drzemki, ale należy pamiętać o tym, że noworodek potrzebuje około trzech miesięcy na to, aby uregulować swój własny zegar senny.
  2.  Odpowiednia pościel jest bardzo ważna – wielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, ale nie każdy. Tymczasem jest to bardzo istotna kwestia. Materiał, z którego wykonana jest pościel, powinien utrudniać działanie szkodliwym bakteriom, które lubią przebywać właśnie w pościeli. Poduszka również powinna być dobrana odpowiednio. Najlepsza to taka, która dopasowuje się do ułożenia maluszka. Pamiętaj, że skóra dziecka, w szczególności niemowlaka, jest delikatna, a więc należy wybierać materiały, które będą odpowiednie i miłe w dotyku. Komfortowa pościel to komfortowy sen dziecka.
  3. Cykl snu dorosłego jest inny, niż cykl snu dziecka – u maluszka faza snu aktywnego, czyli lekkiego to faza, która rozpoczyna ten cykl. Dzieci jest łatwo obudzić, ponieważ to właśnie w tej fazie spędzają najwięcej czasu.
  4. To, od kiedy dziecko zacznie przesypiać całe noce, jest cechą indywidualną – nie wierz w to, że twój maluch zacznie to robić po ukończeniu szóstego miesiąca życia albo roku, co najczęściej mówią inni rodzice. Owszem, dzieje się tak w wielu przypadkach, jednak jest to sprawa indywidualna.
  5. Dziecko może zasypiać przy piersi – wiele osób twierdzi, że dziecko nie powinno przy niej zasypiać. Tymczasem jest to naturalne i pozwala tworzyć niepowtarzalną, piękną wieź między matką a jej pociechą.
  6. Najlepsza temperatura do spania, mieści się w granicach od 18 do 22 stopni. Nie można przegrzewać dziecka, ale musi mu być również odpowiednio ciepło.
  7. Nie musisz przyzwyczajać noworodka do tego, aby zasypiał we własnym łóżeczku – na pewno już ktoś ci mówił, że w ten sposób rozpieścisz dziecko. Otóż tak małego dziecka nie da się rozpieścić, ale trzeba dawać mu odpowiednią dawkę miłości, bliskości i poczucia bezpieczeństwa. Jeśli maluch zaśnie obok ciebie albo w twoich ramionach, nic złego się nie stało, a wręcz przeciwnie – to cenne dla dziecka i rodzica.
  8. Małe dzieci nie powinny spać na brzuszku – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko wystąpienia śmierci łóżeczkowej.
  9. Większy wpływ na rozwój dziecka ma sen w trakcie nocy, niż drzemki w ciągu dnia.
  10. Słaby sen może być przyczyną wolniejszego rozwoju dziecka i utraty energii.

Podsumowanie

Sen i odpoczynek to dwie bardzo ważne kwestie, których potrzebuje każdy człowiek. Dla dzieci jest to szczególny czas, ponieważ rozwijają się, ale również nabierają nowej porcji energii, która jest im potrzebna do zabawy i nauki na następny dzień. Sen jest ważny, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie warunki. Wygodny materac, delikatna pościel i wygodna poduszka to coś, co jest niezbędne, aby sen był przyjemny i głęboki. Jeśli jesteś rodzicem małego dziecka, nie przejmuj się tym, co mówią inni rodzice. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, dlatego pewne charakterystyczne etapy rozwoju również będą następowały w zupełnie innym okresie życia. Nie przejmuj się tym, że twoje roczne dziecko wciąż budzi się w nocy. To w jakim wieku dziecko przesypia całą noc jest kwestią indywidualną. Weź pod uwagę również to, że noworodek potrzebujesz dużo bliskości, troski i miłości od swoich rodziców. Dlatego nie zmuszaj go do zasypiania samodzielnie w łóżeczku, jeśli dziecko chce się przytulić – nie odbieraj mu tej możliwości. Tak małych dzieci nie da się rozpieścić, a trzeba dawać im dużo miłości i troski, ponieważ bardzo tego potrzebują. Doceń te chwile i bądź dla swojego maleństwa zawsze w gotowości, aby dać mu moc tulenia i miłości.

Dodaj komentarz