Cesarka czy poród naturalny? Wybór, przed którym stoi każda kobieta w ciąży.

Każda kobieta w ciąży stoi przed niełatwym wyborem sposobu porodu. Pytanie, czy lepiej rodzić naturalnie, czy jednak zdecydować się na cesarskie cięcie pojawia się w głowach ciężarnych kobiet bardzo często. Każdy z tych porodów wygląda inaczej, ma swoje wady i zalety dlatego decyzja o tym, który z nich będzie odpowiedni bywa naprawdę trudna i przytłaczająca.

Co może się stać podczas porodu

W podjęciu odpowiedniej decyzji może pomóc zapoznanie się, jakie powikłania mogą wystąpić w związku z porodem siłami natury, a jakie przy wyborze cesarskiego cięcia. Jeśli zdecydujesz się rodzić naturalnie mogą wystąpić powikłania, takie jak:

 1. Pęknięcie szyjki macicy – zdarza się, jeśli poród przebiega bardzo szybko albo dziecko jest duże.
 2. Pęknięcie krocza
 3. Nieprawidłowości w procesie obkurczania macicy a także związany z tym krwotok
 4. Nieprawidłowe gojenie rany krocza, które powoduje ból i dyskomfort
 5. Powikłania związane ze znieczuleniem

Są to powikłania które mogą, ale wcale nie muszą się wydarzyć podczas twojego porodu. Poród siłami natury ma również swoje zalety:

 1. Zgodnie ze statystyką kobiety, rodzące siłami natury rzadziej mają problemy związane z pokarmem w piersiach
 2. Już kilka godzin po porodzie kobieta jest w stanie na przykład samodzielnie udać się pod prysznic
 3. Jeśli kobieta była aktywna fizycznie już po okresie połogu może wrócić do aktywności fizycznej
 4. Mniejsze ryzyko wystąpienia krwotoku, zakażenia czy zatorowości
 5. Mniejsze ryzyko wystąpienia depresji poporodowej

Wady porodu naturalnego, które odstraszają kobiety na tego typu poród to strach przed bólem, niemożność stwierdzenia czasu trwania porodu ani dokładnego czasu jego rozpoczęcia, obawa o oddanie moczu lub kału w trakcie trwania porodu siłami natury. Jednak poród naturalny przynosi wiele korzyści dla dziecka. Mowa tutaj o nabyciu przez dziecko większej odporności, zmniejszeniu ryzyka pojawiania się astmy a także alergii, lepszy rozwój neurologiczny dziecka, opróżnienie płuc poprzez ucisk klatki piersiowej w kanale rodnym z płynu owodniowego, dzieci urodzone w ten sposób rzadziej muszą przebywać w inkubatorze.
Tak więc, poród siłami natury może wydawać się wielu kobietom jedynym, słusznym sposobem przyjścia dziecka na świat. Nie zawsze tak jest a wpływ na to mają indywidualne cechy matki i dziecka. Nie zawsze też kobieta jest w stanie przełamać strach związany z bólem i możliwymi powikłaniami porodu naturalnego. Na szczęście poród może również odbyć się poprzez cesarskie cięcie. Oto możliwe powikłania:

 1. Ryzyko uszkodzenia narządów jamy brzusznej w trakcie otwierania powłok
 2. Powstawanie zrostów
 3. Powikłania związane ze znieczuleniem
 4. Nieprawidłowe obkurczanie macicy a także krwotok
 5. Zwiększone ryzyko zgonu spowodowane krwotokiem, zatorowością i zakażeniem
 6. Dłuższy czas dochodzenia do pełnej sprawności

Poza możliwym powikłaniami cesarskie cięcie ma również swoje zalety:

 1. Możliwość zaplanowania daty porodu
 2. Brak możliwości uszkodzenia krocza
 3. Mniejszy strach przed bólem związanym z porodem

Kobiety, które nie do końca są przekonane do porodu metodą cesarskiego cięcia mają jednak mimo zalet tej metody, wątpliwości. Najczęściej są one spowodowane mocnym bólem po porodzie, niemożność samodzielnej opieki nad noworodkiem tuż po porodzie, problemy z laktacją. Również dla noworodka jest to całkiem inna sytuacja niż poród siłami natury. Płuca maluszka nie będą przygotowane do pierwszego samodzielnego oddechu, płyn owodniowy musi więc zostać odessany. Mogą także pojawić się trudności z wydobyciem dziecka. Dziecko urodzone poprzez cesarskie cięcie może być również bardziej, niż dziecko urodzone siłami natury, narażone na choroby cywilizacyjne.

Zakończenie

Każdy z tych rodzajów porodu ma swoje wady i zalety. Zarówno podczas porodu cesarskiego jak i siłami natury może dojść do poważnych komplikacji. Każda z tych metod wiąże się z ogromnym wysiłkiem kobiety a także bólem. Kobiety często panicznie boją się pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego, długości jego trwania i dużej dawki bólu. W tej sytuacji najlepiej skonsultować się z odpowiednim lekarzem, który pomoże w podjęciu decyzji, a jeśli wystąpi taka konieczność umożliwi odbycie porodu poprzez cesarskie cięcie. Wybór metody porodu jest niezwykle trudny, ale tę decyzję musi podjąć każda ciężarna kobieta. Pomocne może okazać się zapoznanie, jak wygląda poród siłami natury a jak wygląda cesarskie cięcie. Warto również zapoznać się z opiniami lekarzy specjalistów, a także mam, które mają już za sobą to ciężkie przeżycie. Mimo wielu możliwych trudności i bólu, poród ma bardzo istotne zadanie – pojawienie się na świecie nowego człowieka.

Dodaj komentarz