Czy mama, może wrócić do pracy na urlopie macierzyńskim? Mama zakłada swoją działalność. Przydatne informacje.

Praca a urlop macierzyński. Czy w tym okresie, można założyć działalność gospodarczą? Jak wygląda ewentualne prowadzenie działalności, podczas opieki nad dzieckiem?

Choć wiele mam, nie myśli o powrocie do pracy, przed końcem okresu urlopu macierzyńskiego, są kobiety, które twierdzą, że to idealny moment, na założenie swojej firmy. Jak wygląda to jednak w praktyce?

Czy można założyć własną firmę będąc na urlopie macierzyńskim?

Każda kobieta, która planuje założenie swojej działalności, i czuje się na siłach, by zrobić to podczas opieki nad niemowlakiem, może założyć swoją działalność. Okres ten, jest wyjątkowo korzystny. Dzięki odprowadzeniu składek, kobieta, która zdecyduje się na założenie działalności, zobowiązana jest do opłaty tylko składek zdrowotnych. Zwolnienie z opłaty pełnego ZUSu, jest wygodne i praktyczne. W przypadku, gdy dopiero budujemy pozycję na rynku, i pozyskujemy klientów, każda, nawet najmniejsza ulga, jest znacząca. Prócz kwestii finansowych, założenie działalności na urlopie macierzyńskim, ma inną, ważną zaletę. Jest nią zbadanie rynku, oraz zapewnienie sobie stałego źródła dochodu, tuż po zakończeniu urlopu. Kobieta, która jest spokojna o swoje stanowisko pracy, jest spokojniejsza, dzięki czemu, może w pełni skupić się na wychowaniu dziecka.

Wady pracy na urlopie macierzyńskim.

Choć założenie działalności na urlopie macierzyńskim ma wiele zalet, tak samo jak w każdym, innym przypadku, ma też swoje wady. Największą z nich, jest mniej czasu dla dziecka. Mimo starań, obowiązki, które wynikają z prowadzenia działalności, zabiorą Ci część czasu, poświęconego na wspólną zabawę i wychowanie dziecka. Ponadto, przepracowana mama, staje się bardziej nerwowa, i traci ochotę, na wykonywanie wielu, codziennych obowiązków. Jeśli karmi piersią, stałe zdenerwowanie, może doprowadzić do zmniejszenia, lub całkowitego zniknięcia pokarmu. Stały stres, oraz presja czasu, może doprowadzić do depresji, dlatego jeśli mama, nie czuje się na siłach, by wziąć na swoje barki tak odpowiedzialne zajęcie, to powinna zaczekać do końca urlopu, z założeniem swojej działalności.

Czy każda kobieta, przebywająca na urlopie, może założyć swoją działalność?

Jeśli kobieta pracuje na etat, pobiera świadczenie, może podjąć się dodatkowego zajęcia. Kobiety, które otrzymały jednak od pracodawcy, specjalne oświadczenie, w którym napisane jest, że kobieta nie może podjąć się dodatkowego zajęcia, zmuszone są zaczekać z założeniem działalności, do końca urlopu. Wcześniejszy powrót do pracy, może spowodować utratę pracy oraz świadczenia.

Na jaką działalność się zdecydować? Czy lepiej pracować w domu, czy w biurze?

Wiele kobiet, które rozpoczyna pracę na urlopie macierzyńskim, zaczyna od pracy w domu. Dzięki temu, jest stale przy dziecku, może wykonywać pracę w wolnej chwili, co umożliwia jej połączenie pracy, z obowiązkami. Najlepsze zatem są różnego rodzaju usługi zdalne, lub prowadzenie drobnych sklepów internetowych. Z czasem, gdy dorastające dziecko, staje się bardziej samodzielne, kobieta może podjąć się pracy po za domem.
Praca na urlopie macierzyńskim, ma swoje wady i zalety. Jeśli zadajesz sobie pytanie, czy urlop macierzyński jest odpowiednim okresem, na otwarcie działalności, zadaj sobie pytanie, czy udźwigniesz taki ciężar. Jeśli masz wsparcie bliskich, czas i siłę, to możesz zaczynać już dziś. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, zadbaj pierw o swoje zdrowie. Zdrowa i szczęśliwa mama, to najlepsza mama, jaką może mieć Twój maluszek.

Dodaj komentarz