Inteligencja emocjonalna czym tak naprawdę jest i jaki ma na nas wpływ?

Emocje towarzyszą człowiekowi od najmłodszych lat życia. Bez emocji nie da się funkcjonować, codziennie jakieś odczuwamy. To dzięki emocjom można określić to jak się czujemy w różnych sytuacjach, dzięki nim wiemy co i w jaki sposób wpływa na konkretne zachowania. Każdy ma inteligencję emocjonalną, u jednych jest ona bardziej rozwinięta, a u innych nieco mniej. Dzięki inteligencji emocjonalnej możemy rozpoznawać, rozumieć i wykorzystywać własne emocje w pozytywny sposób.

Inteligencja emocjonalna jest ważna

Dzięki dobrze rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, możemy tak zarządzać emocjami, aby wpłynęły pozytywnie na nasze samopoczucie. Można na przykład łagodzić stres, komunikować się skuteczniej z innymi, rozwiązywać konflikty czy podejmować i pokonywać wyzwania. To wszystko prowadzi to osiągania sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Inteligencja emocjonalna ma więc ogromny wpływ na to jak żyjemy i jak się czujemy. Warto więc ją rozwijać, aby to zrobić trzeba znać cztery główne pojęcia:

  1. Zarządzanie sobą – czyli zachowanie spokoju w sytuacjach, które powodują w nas silne emocje, niekoniecznie pozytywne. Dzięki kontrolowaniu tych emocji człowiek może podejmować wyzwania, wywiązywać się z obowiązków, kontrolować emocje w zdrowy sposób.
  2. Samoświadomość – dzięki niej możliwe jest rozpoznanie własnych emocji i ich wpływu na zachowanie. Jest to po prostu poznanie siebie i swoich reakcji możliwe jak najlepiej.
  3. Zarządzanie relacjami – jeśli potrafisz to robić, oznacza to, że potrafisz również nawiązywać i podtrzymywać dobre relacje z innymi, współpracować w zespole.
  4. Świadomość społeczna – to dzięki niej wiemy jakie emocje odczuwają inni, potrafimy być empatyczni, poprawnie odczytujemy sygnały emocjonalne innych.

Na co wpływa inteligencja emocjonalna

Pamiętaj, że inteligencja emocjonalna ma wpływ na:

  1. Osiągnięcia i wyniki w pracy i w szkole – wysoko rozwinięta inteligencja emocjonalna pozwala na lepsze odnalezienie się w środowisku, szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów czy konfliktów. Coraz częściej można spotkać się z tym, iż na rozmowie kwalifikacyjnej potencjalny pracodawca sprawdza poziom inteligencji emocjonalnej kandydata.
  2. Zdrowie fizyczne – często działają na nas bardzo silne emocje, które nie pozostają obojętne dla zdrowia fizycznego. Podniesione ciśnienie krwi, osłabiona odporność, ryzyko udaru mózgu czy zawału serca, to wszystko może spotkać człowieka, który ma w swoim życiu zbyt wiele stresu i silnych, negatywnych emocji.
  3. Relacje – dzięki wysokorozwiniętej inteligencji emocjonalnej relacje są o wiele lepsze. Dzieje się tak dlatego, że dzięki niej lepiej zrozumieć emocje innych i swoje, łatwiej dojść do porozumienia, rozwiązywać konflikty i utrzymywać dobre, zdrowe relacje z innymi.
  4. Zdrowie psychiczne – nikt nie chce być podatnym na depresję czy lęk. Stres i brak kontroli nad emocjami mogą uczynić człowieka podatnym na te zagrożenia.
    Rozwinięta inteligencja emocjonalna przynosi więc wiele korzyści. Na szczęście można ją rozwijać samodzielnie. Bardzo ważne jest to, aby zacząć analizować sytuacje i emocje, które odczuwamy w związku z nimi. Konieczne jest również regularne przemyślenie ostatnich wydarzeń, przeanalizowanie emocji i naszych reakcji, wypracowanie rozwiązań, które pozwolą na nieco spokojniejsze życie.

W rozwijaniu inteligencji emocjonalnej bardzo ważne jest także radzenie sobie w sytuacji stresowej. Pod wpływem silnych emocji nie jesteśmy w stanie kontrolować sytuacji, dlatego trzeba ćwiczyć radzenie sobie ze stresem. Niestety nie ma na to konkretnego przepisu, po prostu w sytuacji stresowej należy starać się nie dać ponieść się emocjom, zachować możliwie jak największy spokój. To pozwoli ci pozostać świadomym emocjonalnie, podjąć najlepsze decyzje i nie tworzyć konfliktów.

Podsumowanie

Emocje są bardzo ważne, równie ważna jest inteligencja emocjonalna. Warto ją rozwijać, ponieważ dzięki wysokorozwiniętej inteligencji emocjonalnej, można zyskać naprawdę wiele. Każdy chce przecież spokoju w życiu, wielu z nas zależy na dobrych relacjach z innymi i umiejętnym rozwiązywaniu konfliktów. Właśnie to, między innymi, można osiągnąć poprzez rozwijanie inteligencji emocjonalnej. Można ją rozwijać samodzielnie, wymaga to jednak pewnego wysiłku i uważności. Może być trudno, ale głównie na początku. Gdy już wprawisz się w działanie, będzie tylko lepiej. Rozwój inteligencji emocjonalnej polega głównie na analizowaniu własnych emocji w konkretnych sytuacjach, szczególnie tych stresowych. Dzięki temu zyskujesz świadomość, co i jak na ciebie wpływa, wiesz co warto poprawić aby żyło ci się lepiej. Warto więc od czasu do czasu analizować takie sytuacje. Pamiętaj również o odpoczynku, który zmniejsza poziom stresu. Każdy potrzebuje chwili tylko dla siebie, zadbaj więc o nią.

Dodaj komentarz