Jak nauczyć córkę bycia kobietą…rola matki w kształtowaniu kobiecości

Kobiecość

Każda kobieta wie, że poczucie kobiecości jest bardzo ważne. Jeśli jesteśmy dumne z tego, że jesteśmy przedstawicielkami właśnie tej płci, codzienność jest o wiele przyjemniejsza. W życiu dziecka ważna jest rola zarówno matki jak i ojca. Jednak w kształtowaniu kobiecości, to mamie będzie łatwiej i lepiej zadbać o to, aby córka wyrosła na pewną siebie i znającą swoją wartość kobietę. Trzeba pamiętać również o tym, że dzisiejsze czasy nie są łatwe, a kobiety niestety wciąż są narażone na wiele niebezpieczeństw, zarówno ze strony innych kobiet jak i mężczyzn. Warto więc umiejętnie przygotować dziecko do tego, jak funkcjonować w społeczeństwie i jak unikać niebezpieczeństw, a także jak z nimi walczyć w chwili zagrożenia.

Rola matki w kształtowaniu kobiecości

Dziecko potrzebuje obojga rodziców, to kwestia która bardzo dokładnie jest opisywana w artykułach, książkach. To również coraz częściej mówią specjaliści, którzy doskonale znają się na rozwoju dziecka i wiedzą, czego nie powinno w tym procesie zabraknąć. Zarówno w życiu kobiet jak i mężczyzn są pewne sprawy, które są charakterystyczne dla konkretnej płci. Tak jak ojcu będzie łatwiej rozmawiać i wytłumaczyć synowi na przykład nocne zmazy, tak samo mamie będzie łatwiej wytłumaczyć córce to, że w pewnym momencie jej życia będzie musiała zacząć radzić sobie z miesiączką. Oczywiście takich poważnych, ale również trudnych rozmów w życiu rodziców i ich dzieci jest bardzo dużo, a ich trudność i stopień zaawansowania rośnie wraz z wiekiem dziecka. Dziewczynce jest łatwiej omówić pewne sprawy z mamą niż z tatą.
Są w życiu takie kwestie, które warto poruszyć w rozmowie z córką. Oto te, które są najważniejsze:

  • Nie musisz uszczęśliwiać innych – twoja córka powinna wiedzieć, że nie musi cały czas uszczęśliwiać innych. Ważne jest to, aby sama była szczęśliwa. Oczywiście nie powinno to powodować krzywdy innych, ale życie jest jedno i warto o tym pamiętać.
  • Kanonów piękna jest wiele – to, że ktoś jest szczupły i wpasowuje się w ramy aktualnego piękna nie oznacza, że ktoś niski i nieco grubszy jest bezwartościowy. Obecnie wygląd jest bardzo ważny, pewne cechy są bardziej pożądane niż inne. Warto uświadomić córce, że każdy wygląda inaczej i to jest fajne. Gdyby każdy był jak z okładki modnego czasopisma świat byłby nudny i bardzo smutny. Uświadom swojej córce, że wygląd nie jest najważniejszy, najważniejsze jest to, aby być dobrym człowiekiem i odczuwać w życiu szczęście. Każdy przecież ma jakieś atuty urody, które czynią go pięknym i wyjątkowym.
  • Jeśli nie chcesz czegoś robić, po prostu tego nie rób – chodzi tutaj w szczególności o niewłaściwe zachowania, które mogą prezentować inni ludzie. Twoja córka powinna wiedzieć, że to czy pozwala dotykać innym swojego ciała, przytulać ją czy całować, wymaga jej zgody.
  • Wyrażanie uczuć i obaw to nic złego – wciąż można odnieść wrażenie, że najbardziej ceniony człowiek to ten, który nigdy nie płacze, jest silny, niczego się nie boi i potrafi zrobić dosłownie wszystko. Tymczasem uczucia są ważne, a to, że ktoś czegoś nie chce zrobić, nie potrafi, czegoś nie lubi albo się boi też jest ważne. Nie należy się wstydzić swoich uczuć, warto je wyrażać po to, aby inni wiedzieli o co nam chodzi.
  • Możesz mieć swój własny styl – to kwestia ważna dla wielu kobiet, szczególnie w okresie dorastania. Pozwól swojej córce doświadczać, bawić się modą i wybrać swój własny styl. Powinna wiedzieć, że ma do tego prawo. Warto to kontrolować, ale trzeba również pozostawić dziecku odpowiednią ilość swobody.
  • Rozmowa to najlepsza forma porozumienia – ludzie często nie potrafią ze sobą rozmawiać. Dlatego właśnie śmiejemy się z różnych sytuacji, jak na przykład tak zwane ciche dni.Tymczasem jest to tragedia nas – ludzi, którzy coraz częściej ukrywają się w internecie i nie chcą albo nie potrafią już porozumiewać się z innymi twarzą w twarz. Brak porozumienia prowadzi do negatywnych skutków. Ucz więc córkę rozmawiać i dzięki właśnie rozmowie porozumiewać się, rozwiązywać konflikty.
  • Bądź sobą, ale szanuj innych i pomagaj potrzebujących – warto spełniać swoje marzenia, ale warto również pamiętać o tych, którzy mają nieco mniej szczęścia w życiu. Naucz córkę jak pomagać potrzebującym, aby w chwili na przykład spotkania osoby w kryzysie bezdomności potrafiła jej odpowiednio pomóc, a nie odwracała wzrok w drugą stronę.

Podsumowanie

Rola kobiety w kształtowaniu kobiecości w życiu małej dziewczynki, nastolatki jest bardzo ważna. Przecież to właśnie kobieta wie, czego najlepiej nauczyć córkę i na co przygotować. W pewnym momencie życia dziecka tematy rozmów są inne w zależności od płci. Jest to normalne i bardzo potrzebne. Chociaż staramy się wciąż odchodzić od myślenia stereotypowego prawda jest taka, że kobieta lepiej przekaże pewną wiedzę młodej dziewczynce, a mężczyzna lepiej wytłumaczy pewne kwestie młodemu chłopcu. Każda z płci wymaga uwrażliwienia na inne cechy.

Dodaj komentarz