Motywacja ładniejsza siostra słomianego zapału. Czyli sposoby na pobudzenie i utrzymanie motywacji?

Motywacja jest tym, co nas napędza, aby rzeczy się wydarzyły – ale utrzymanie motywacji nie zawsze jest łatwe. Uzyskaj wskazówki, jak zmotywować się (i pozostać! zmotywowanym). Co zrobić, jeśli po prostu nie możesz wrzucić biegu i osiągnąć celu?

Motywacja pozytywna i negatywna

Motywacja jest tym, co prowadzi Cię do celu, podnosi Cię rano i sprawia, że ​​pracujesz nad zadaniem, zdeterminowany, aby odnieść sukces, gdy robi się ciężko. Ale motywacja może być zarówno pozytywna, jak i negatywna:

Pozytywne motywacje koncentrują się na pozytywnych rzeczach, które wydarzą się, gdy podejmiesz działanie. Na przykład: „Zakończenie tego zadania oznacza, że ​​jestem tylko o krok od uzyskania kwalifikacji”. Negatywne motywacje koncentrują się na negatywnych reakcjach, które pojawią się, jeśli nie podejmiesz działań. Na przykład: „Jeśli nie skończę tego zadania w ciągu kilku godzin, obleję kurs”.

Motywacje negatywne i pozytywne mogą być skuteczne w różnych okolicznościach. Jednak znacznie łatwiej jest coś zrobić, ponieważ naprawdę tego chcesz, niż dlatego, że chcesz uniknąć określonego wyniku, jeśli tego nie zrobisz. Jeśli nie masz pozytywnego planu działania, używanie negatywnej motywacji może sprawić, że poczujesz się bezradny, a nawet zmniejszysz swoją motywację.

Jak utrzymać motywację?

  • Wyznaczone cele. Wyznaczając sobie cel, decydujesz się działać w sposób, który pomoże Ci osiągnąć to, czego pragniesz. Cele wyznaczają kierunek, na którym należy się skupić – taki, który jest wymierny i ma punkt końcowy. To może pomóc Ci zachować motywację.
  • Wybierz cele, które Cię interesują. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że pozostaniesz zmotywowany, jeśli pracujesz nad czymś, co naprawdę chcesz zrobić lub osiągnąć, zamiast tego, czego inni chcą dla Ciebie. Znajdź rzeczy, które Cię interesują, w ramach celów, które ich dotyczą. Czasami inni ludzie wyznaczają nam cele lub zadania, których nie uważamy za interesujące lub których nie chcemy robić. Więc spróbuj znaleźć w tym zadaniu coś, co cię motywuje. Na przykład: „Uważam, że matematyka jest trudna, ale pomoże mi zostać konstruktorem, czego pragnę bardziej niż czegokolwiek”.
  • Upublicznij swój cel. Jeśli powiesz komuś – lub zapiszesz – swój cel, zasadniczo złożyłeś obietnicę dotrzymania słowa.
  • Wykreśl swoje postępy. Kiedy nad czymś pracujesz, może to być naprawdę motywujące, jeśli widzisz dowody na to, że robisz postępy. Narysuj lub utwórz wizualną reprezentację tego, jak zbliżasz się do osiągnięcia celu, który sobie wyznaczyłeś.
  • Rozbij swój cel. Zacznij od łatwiejszych zadań i zmierzaj do większych wyzwań. Podzielenie zadania w umyśle na możliwe do osiągnięcia kawałki pomaga budować pewność siebie.
  • Użyj nagród. Obiecaj sobie jakąś nagrodę za każdym razem, gdy wykonasz krok / zadanie.
  • Nie rób tego sam. Dołącz do zajęć lub znajdź nauczyciela lub kogoś, z kim możesz podzielić się doświadczeniem. Zachęcanie innych ludzi do kontynuowania pracy może znacznie zwiększyć Twoją motywację, szczególnie gdy robisz to ciężko.

Bez motywacji nie tylko trudno jest wykonać tyle pracy, ile zwykle, ale nawet rozpoczęcie nowego zadania staje się herkulesowym wysiłkiem. Jeśli możesz zacząć i poczynić pewne postępy, być może będziesz w stanie nadać temu odpowiednie tempo, ale w przeciwnym razie będziesz marudzić przez resztę dnia.

Jeśli próbowałeś uzyskać motywację, ale nie udało ci się, może pomóc rozmowa o tym z kimś, komu ufasz. Czasami może być trudno osiągnąć coś samodzielnie, więc dobra sieć wsparcia może pomóc, gdy podejmiesz duże wyzwanie.
Możesz także spróbować porozmawiać z doradcą, który pomoże Ci ustalić, które strategie motywacyjne będą dla Ciebie najlepsze.

Dodaj komentarz