Wesele w marcu – dlaczego warto?

Czy marzec może być atrakcyjnym miesiącem na wesele? Jeśli przyjrzymy się sprawie bliżej okazuje się, że jak najbardziej, jednak nie jest to rozwiązanie dla każdego. Wszystko zależy od oczekiwań Młodej Pary oraz tego, jak do przyjęcia weselnego się przygotujemy. Kto powinien więc rozważyć wesele w marcu oraz o czym pamiętać, aby ten wielki dzień przebiegł bezproblemowo?

Wesele w marcu – zalety

Według przesądu, aby małżeństwo okazało się długie i szczęśliwe miesiąc, w którym odbywa się ślub, powinien mieć w nazwie literę „r”. Mimo tego marzec nie jest często wybierany przez Młode Pary. Przyczyną tego stanu rzeczy jest przede wszystkim kapryśna pogoda przełomu zimy i wiosny. Jeśli jednak narzeczonym nie przeszkadza możliwość pojawienia się deszczu (gwałtowne burze mogą wystąpić równie dobrze w środku lata), warto rozważyć ten miesiąc w swoich planach na wesele.

Wesele w marcu – dostępność sali

Wesele w marcu przypadnie do gustu przede wszystkim pragmatykom i tym, którzy nie chcą długo czekać na salę weselną. Ponieważ jest to mniej popularna data, nie ma większego problemu z zarezerwowaniem sali weselnej z niewielkim wyprzedzeniem. W przypadku terminów letnich, a zwłaszcza weekendów, czas oczekiwania na wymarzoną salę wynosi czasem kilka lat! To samo tyczy się wszelkich usług weselnych – z łatwością wynajmiemy upatrzonego fotografa, stylistkę czy zespół muzyczny. Pozytywnym zaskoczeniem okażą się też ceny – wesele poza tradycyjnym sezonem jest dużo mniejszym wydatkiem. Oszczędności z pewnością przydadzą się na wymarzoną podróż poślubną czy urządzenie mieszkania.

Jak podpowiada Joanna Hoc-Kopiej, ekspertka weselna w Dworze Korona Karkonoszy warto, aby miejsce wesela znajdowało się w otoczeniu przyrody. Jak mówi ekspertka: „Wiosną wszyscy goście, a szczególnie zakochane pary, chętnie przechadzają się po naszych ogrodach, obserwując budzącą się do życia przyrodę. Relaksujące chwile na świeżym powietrzu pozwalają wyciszyć się i zregenerować siły do dalszej zabawy”.

Wesele w marcu – o czym pamiętać?

Jak mówi stare przysłowie, „w marcu jak w garncu”. Pogoda wczesną wiosną może nas uraczyć ciepłem i pięknym słońcem, ale także deszczem i niskimi temperaturami. Choć ze względu na zmiany klimatu pierwsza opcja zdarza się coraz częściej, należy przygotować się na każdą ewentualność.

Dlatego na ślub w marcu, aby nie zmarznąć w drodze do sali weselnej, przydadzą się wierzchnie okrycia. Sprawdzą się tu przede wszystkim lekkie płaszcze, ale także eleganckie kurteczki, żakiety czy bolerka. W przypadku pochmurnej pogody warto mieć w zanadrzu parasole – możemy zdecydować się na te bardziej wyszukane i ozdobne, które będą stylowym dopełnieniem naszego stroju. Para Młoda może okryć się eleganckim futerkiem czy chustą góralską, w prawdziwie góralskim stylu! To sprawi świetny efekt na żywo i na zdjęciach ślubnych. Tym bardziej, jeśli wesele odbywa się w górskiej scenerii, warto nieco dopasować strój do lokalizacji i tradycji regionu.

Wesele w marcu – menu

Ponieważ w tym miesiącu wieczory i noce są często chłodne, warto specjalnie zadbać o menu na wesele – zwiększyć ilość ciepłych napoi serwowanych gościom. Może być to aromatyczna herbata, kawa czy gorąca czekolada, ale także grzane wino czy piwo jako alternatywa dla tradycyjnej wódki. Jeśli planujemy również poprawiny, w skład posiłku powinniśmy włączyć przynajmniej jedno ciepłe danie.

Świetnym sposobem na rozgrzanie gości jest aromatyczny grzaniec, którym możemy uraczyć wszystkich przybyłych na naszą uroczystość. Ponadto na marcowym weselu powinna być podana większa ilość ciepłych dań, w szczególności zup czy mięs. Tego oczekują goście weselni – chcą dobrze zjeść i wybawić się za wszystkie czasy!

Kwiaty na wesele w marcu

Marzec to okres, w którym zaczyna kwitnąć wiele drzew, krzewów i kwiatów. Dekoracje i bukiety z roślin sezonowych (np. pierwiosnek, przebiśnieg, śnieżnik, ciemiernik, magnolia gwiaździsta czy kalina wonna) będą pięknym, radosnym nawiązaniem do wiosny. Oczywiście nie zapominajmy również o całorocznych kwiatach, które sprawdzą się zawsze, niezależnie od wystroju Sali. Róże, eustomy, peonie czy tradycyjne piwonie to must have bukietów w nadchodzących sezonach. Kwiaty sezonowe mogą być wówczas intrygującym dodatkiem, który wyróżni bukiety na stołach gości, a także wiązankę Panny Młodej. Świetnym uzupełnieniem dekoracji jest gipsówka – niezwykle piękna, drobnokwiatowa roślina, która jest tania a jednocześnie efektowna. Można nią ustroić mnóstwo przestrzeni. Sprawdza się przez cały rok zarówno w stylu rustykalnym, jak i glamour.

Wesele w marcu – poprawiny i krótki urlop w górach

Niezależnie od tego, na jaką lokalizację się zdecydujemy, warto wiedzieć, jakie są najpopularniejsze kierunki wesel. Bezsprzecznie zwycięża tu lokalizacja górska, a przede wszystkim Kotlina Jeleniogórska, która może pochwalić się wspaniałymi widokami na górskie szczyty oraz świetną bazą noclegowo – weselną. To tu zjeżdżają goście z całej Polski, aby świętować wyjątkowe uroczystości. Pary Młode chętnie wybierają ten region, ze względu na lokalne przysmaki i wspaniałe zabytki oraz ciekawe miejsca. Kto powiedział, że po weselu, nie można zrobić sobie krótkiego urlopu?

Wielu gości weselnych organizuje sobie po uroczystości krótki urlop, aby nacieszyć się obecnością rodziny i wspaniałą lokalizacją. Wówczas wybierają się na piesze wycieczki, zwiedzają pobliskie zabytki i ciekawe miejsca, próbują lokalnych smakołyków i korzystają z uroków obiektu. Często urlop gości łączy się z podróżą poślubną Pary Młodej, bo nawet jeśli ta ma zaplanowany już wyjazd zagraniczny, zazwyczaj nowożeńcy zostają w Sosnówce chociaż kilka dni. Wycieczki po górach całymi rodzinami to jest to, co dopełnia uroczystość weselną!

Jeśli ślub w marcu odbywa się w górach, jest to idealna okazja do zrobienia nietuzinkowych poprawin. Marzec w górach jest już cieplejszy, lecz nadal utrzymuje się tutaj gruba warstwa białego puchu. Warto więc pomyśleć o poprawinach w formie niezapomnianego kuligu, wiezionego przez powóz konny oraz ognisku z grzańcem w roli głównej. Goście będą zachwyceni taką formą poprawin, tym bardziej, że wreszcie będą mogli spokojnie odpocząć i nacieszyć się niezapomnianymi, górskimi krajobrazami!

Dodaj komentarz