Jak macierzyństwo zmienia kobietę?

Ciąża nieważne czy planowana czy też nie zmienia w życiu człowieka bardzo wiele. Pojawienie się na świecie nowego człowieka to wielkie wydarzenie. Niektórzy świeżo upieczeni rodzice mówią nawet, że dziecko dosłownie przewraca życie rodziców do góry nogami. Dla niektórych jest to życiowy cel, aby założyć rodzinę i wychować dzieci. Dla innych jest to po prostu naturalna kolej rzeczy, że w końcu w życiu trzeba zdecydować się na potomstwo. Są też tacy, którzy nie odczuwają takiej potrzeby. Każda z tych postaw jest dobra, każdy człowiek powinien móc samodzielnie, zgodnie ze sobą podjąć taką decyzję.

Jak macierzyństwo zmienia kobietę

Wychowanie dziecka to bardzo piękny, ale i trudny czas niosący ze sobą wiele wyzwań. Nie jest to wcale takie proste wychować dziecko na dobrego, pewnego siebie człowieka, który będzie reprezentował w dorosłym życiu najlepsze wartości moralne. Przed rodzicami więc pojawia się wyzwanie, któremu muszą sprostać w taki sposób, aby zapewnić dziecku wszystko co jest mu potrzebne do prawidłowego rozwoju i nauki. Zarówno w życiu mamy jak i taty dziecka w życiu nastają duże, ciężko trudne do przyjęcia zmiany w związku z pojawieniem się nowego członka rodziny. Jednak – nie umniejszając roli taty w życiu rodziny – to kobieta już od początku ciąży odczuwa skutki. Jak wiadomo nie dla każdej kobiety jest to miły czas a poród często nie przypomina chwil pięknych jak w filmach. Niewątpliwie ciąża i poród to dla kobiety piękny, ale i trudny czas związany z bólem i licznymi wyrzeczeniami na rzecz dobra i szczęście potomka. Również pozostanie przy dziecku i opieka nad nim przez większość czasu spoczywa wciąż na kobiecie, mimo zmian w społeczeństwie i większego udziału mężczyzn w wychowaniu. Te wszystkie procesy sprawiają, że macierzyństwo zmienia kobietę. Nie chodzi tutaj wyłącznie o zmiany dotyczące formy i sylwetki, ale również o zmiany zachodzące w duszy, postrzeganiu pewnych spraw, ustalenia nowych priorytetów w życiu. Oto jak kobieta zmienia się, gdy w jej życiu pojawia się upragnione dziecko:

  1. Zmiana priorytetów – dla większości mam najważniejsze staje się dobro i szczęście dziecka. Na dalszy plan odchodzą wcześniej najważniejsze aspekty życia takie jak na przykład kariera. Teraz kobieta jest matką i bardziej niż pięciem się po szczeblach kariery przejmuje się na przykład tym, czy będzie w stanie zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, oraz co może zrobić aby jak najlepiej wychować dziecko. Mniej górnolotne aspekty życia również się zmieniają. Świeżo upieczona mama nie ma już takich szerokich możliwości jeśli chodzi na przykład o ilość snu. Przy małym dziecku czasu na sen jest tak naprawdę niewiele. Dlatego w tym szczególnym czasie kobieta woli się wyspać niż zadzwonić do męża czy przyjaciółki, a każdy telefon czy niespodziewana wizyta może być problemem i źródłem niezadowolenia.
  2. Wydoroślenie – większość mam zgodnie twierdzi, że sytuacja związana z macierzyństwem powoduje, że kobieta staje się bardziej dojrzała. Poczucie obowiązku wobec dziecka a także konieczność opieki nad nim sprawia, że kobieta zawsze stara się jak najlepiej zapewnić mu wszystko czego potrzebuje. Inne niegdyś bardzo ważne plany odchodzą na dalszy plan. Tak na przykład mama może zrezygnować z wyjścia do kina nawet jeśli bardzo tego pragnie, w sytuacji gdy nie może zapewnić zastępstwa do opieki na dzieckiem
  3. Zrozumiesz co miała na myśli twoja mama – pamiętasz jak myślałaś, że przesadza gdy nie chciała pozwolić ci w wieku nastoletnim pójść na imprezę? Albo jak kazała ci ubierać się „na cebulkę” gdy było zimno, mimo że wtedy twój styl musiał poważnie ucierpieć? Mamy przez cały nasz proces wychowawczy zakazują nam rzeczy a my nie do końca to rozumiemy. Gdy kobieta staje się matką zaczyna rozumieć, o co w tym wszystkim chodziło i docenia mądre i przydatne rady swojej własnej mamy.
  4. Planowanie – takiej umiejętności nabędziesz przy okazji przygody macierzyństwa. Bycie mamą to zadanie na wiele lat. Jeśli masz małe dziecko sytuacja zmusi cię do planowania dnia w taki sposób, aby wszystko co musi zostać zrobione zostało zrealizowane.
  5. Macierzyństwo zmienia mózg kobiety – tak, to prawda i jest to udowodnione przez specjalistów w tej dziedzinie. Okazuje się, że w mózgu kobiety, która została matką zachodzą pewne zmiany. Widoczne są szczególnie w okresie połogu. W tym czasie można zauważyć w zachowaniu kobiety ogromną – często nawet nadmierną – troskę o bezpieczeństwo i zaspokojenie potrzeb malucha. Kobieta w tym czasie może być zestresowana i odczuwać napięcie, które po pewnym czasie minie.

Zakończenie

Pojawienie się nowego członka rodziny zmienia życie zarówno mamy jak i taty dziecka. Zmiany te są często trudne a przed rodzicami pojawia się ogromne wyzwanie. Warto jednak to przeżyć, ponieważ mimo wielu trudności rodzicielstwo daje człowiekowi wiele radości i pięknych chwil w życiu. Coraz częściej to ojcowie pragną przejąć większość opieki nad maluchami, jednak wciąż to właśnie kobiety w większości podejmują się tego zadania.

Dodaj komentarz